Czym jest działalność nierejestrowana?

Aktualności
W dziale tym publikowane są różne ciekawostki odnośnie dotacji, szkoleń itp. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnościami.

 
środa, 23 maj 2018 08:54

Czym jest działalność nierejestrowana?

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od 30 kwietnia 2018 roku, większość małych przedsiębiorców żyje jednym tematem: działalnością nierejestrowaną. Na samym początku warto wyjaśnić o czym mówimy. Otóż działalność nierejestrowana nie jest – jak to wiele osób błędnie myśli – działalnością gospodarczą. Może się nią stać po przekroczeniu kwoty przychodów, które jest określona w „Konstytucji Biznesu”. Nowe prawo dla przedsiębiorców będzie możliwością, szczególnie jeśli prowadzony jest mały biznes, nieprzynoszący dużych zysków.

O czym należy pamiętać decydując się na działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowana ma swoją jedną, bardzo ważną cechę – tak jak już zostało wspomniane, nie jest to działalność gospodarcza. Ta klasyfikacja oznacza, że przedsiębiorca nie musi opłacać żadnych składek za ubezpieczenie społeczne, do momentu aż jego firma nie przekroczy miesięcznego przychodu w wysokości 1050 zł. Ta kwota, to 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli 2100 zł. W momencie, gdy przychód przekroczy kwotę 1050 zł, działalność nierejestrowana zostaje automatycznie przekształcona w działalność gospodarczą – od tego momentu, przedsiębiorca jest zobowiązany do płacenia stawek. Działalność nierejestrowaną może założyć osoba, które prowadzi mały biznes. Najczęściej prawdopodobnie zdecydują się na ten rodzaj osoby, które zajmują się rękodziełem, lub wykonują drobne zlecenia. Należy jednak prowadzić, że aby założyć działalność nierejestrowaną, trzeba spełnić kilka warunków. Otóż:

·Działalność nierejestrowaną może założyć i prowadzić tylko osoba fizyczna,

·Osoba, która decyduje się na założenie takiej działalności, w ciągu 5 lat nie mogła prowadzić żadnej działalność gospodarczej

·Przychód działalności nie może przekroczyć 1050 zł, czyli 50% minimalnego wynagrodzenia (2100 zł)

Jak rozliczać działalność nierejestrowaną?

            Każda osoba, która zdecyduje się na prowadzenie działalności nierejestrowanej, jest zobowiązana do tego, aby samodzielnie rozliczyć się z uzyskanych przychodów. Ten rodzaj działalności, pozwala na korzystanie z PIT-36. Wystarczy w polu „zeznanie” wybrać inne źródła. Oprócz tego, istotne jest to, że każdy przedsiębiorca musi udowodnić, iż nie przekroczyć określonego limitu przychodów. W tym celu najlepiej będzie prowadzić ewidencję przychodów, która w przypadku kontroli z Urzędu Skarbowego, może bardzo pomóc. Nie jest to jednak koniecznością, ponieważ możesz pokazać fakturę, wykaz z banku, lub jakikolwiek inny dokument, który potwierdza przyjęcie przez Ciebie środków. Pamiętaj, że decydując się na działalność nierejestrowaną nie musisz opłacać składek ZUS. Z tym jednak wiążą się konsekwencje takie jak:

·Brak ubezpieczenia zdrowotnego

·Brak zasiłku chorobowego

·Brak urlopu macierzyńskiego.

 

Działalność nierejestrowana jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie są w stanie pozwolić sobie na założenie własnej działalności – ze względu na koszty ZUS i US. To idealny pomysł dla młodych przedsiębiorców, którzy w ten sposób mogą działać legalnie na rynku pracy, a dodatkowo sprawdzić, czy taki biznes to właśnie to, co chcą robić.

Czytany 153 razy Ostatnio zmieniany środa, 23 maj 2018 09:36