Dofinansowanie na innowacje - Jak je otrzymać?

Aktualności
W dziale tym publikowane są różne ciekawostki odnośnie dotacji, szkoleń itp. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnościami.

 
piątek, 10 sierpień 2018 10:50

Dofinansowanie na innowacje - Jak je otrzymać?

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Fundusze Europejskie w latach 2014-2020 przeznaczyły na dofinansowanie polskich przedsiębiorstw aż 20 mld euro. Obecnie szczególny nacisk kładziony jest na wsparcie projektów innowacyjnych. Jakie obszary innowacji mogą liczyć na środki finansowe? Ile można zyskać i co należy zrobić, żeby otrzymać dotację?

Polskie firmy mogą liczyć na wsparcie w czterech obszarach: innowacji produktowej, procesowej, organizacyjnej oraz marketingowej. Pierwszy obszar związany jest z wprowadzeniem na rynek nowego, innowacyjnego produktu (usługi) lub udoskonaleniem już istniejącego. Innowacja procesowa, zwana również technologiczną, polega na wprowadzeniu nowej metody produkcji. Przedsiębiorcy mogą również liczyć na wsparcie w zakresie zmian w sposobie organizacji firmy lub stworzenia nowej metody promocji swoich produktów lub usług. Fundusze Europejskie mogą zapewnić środki na prowadzenie prac badawczych, rozwinięcie infrastruktury do badań, zastosowanie wyników badań w firmie, a także na samo stworzenie innowacyjnych produktów.

 

Jak skorzystać z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój?

Droga do pozyskania środków z funduszy unijnych wbrew pozorom wcale nie jest taka trudna. Oczywiście pod warunkiem, że zachowasz odpowiednią kolejność działań w dążeniu do swojego celu.

Po pierwsze: Znajdź dofinansowanie, które obejmuje kompetencje twojej firmy.

Po drugie: Sprawdź, ogłoszenia i wyniki naborów wniosków (możesz przeglądać nabory z wyprzedzeniem).

Po trzecie: Poznaj jakie są obowiązki przy realizacji projektów i sprawdź kryteria.

Po czwarte: zapoznaj się z wzorami wymaganych dokumentów i zadbaj, by wszystkie wypełnić prawidłowo.

Wszystkie ogłoszenia, wyniki oraz potrzebne dokumenty znajdują się na stronie internetowej Funduszy Europejskich. Oczywiście zawsze możesz skorzystać z pomocy firm specjalizujących się w uzyskiwaniu dotacji na rozwój - wtedy z pewnością nic nie ucieknie twojej (i ich) uwadze.

 

Warto wiedzieć, że w 2018 roku przedsiębiorcy starający się o dofinansowanie będą mogli wnieść poprawki do wniosku na etapie oceny merytorycznej. Eksperci oceniający projekt przygotują dla wnioskodawcy zestaw uwag, dzięki którym w ciągu 14 dni będzie można zaproponować zmiany w aplikacji. Takich możliwości nie było wcześniej, tym bardziej warto starać się o ten rodzaj dofinansowania.

Czytany 396 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 17 luty 2019 22:47