Jaką formę działalności wybrać?

Aktualności
W dziale tym publikowane są różne ciekawostki odnośnie dotacji, szkoleń itp. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnościami.

 
środa, 17 kwiecień 2019 09:19

Jaką formę działalności wybrać?

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

  W Polsce możemy wybrać kilka form działalności – najprostszą na pewno jest jednoosobowa działalność gospodarcza, która jest najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców. Nic dziwnego – formalności przy zakładaniu oraz funkcjonowaniu tej działalności są bardzo proste. Należy jednak pamiętać, że jest ona przeznaczona tylko dla jednego właściciela. Jedynym, najważniejszym warunkiem do założenia własnej działalności, jest konieczność bycia osobą pełnoletnią. Zaletą jednoosobowej działalności jest możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości o ile nasze obroty w roku podatkowym nie przekraczają 2 000 000 euro. W tym momencie zamiast pełnych ksiąg rachunkowych, wystarczają ewidencja przychodów lub podatkowa księga przychodów i rozchodów. Dodatkową zaletą jednoosobowej działalności jest możliwość korzystania z ulg. Przez pierwsze 24 miesiące funkcjonowania naszej firmy możemy opłacać tzw. „mały ZUS” co na pewno będzie dużym ułatwieniem dla młodego przedsiębiorcy. 
               Kolejną formą działalności jest spółka cywilna. W odróżnieniu od jednoosobowej działalności, ma ona więcej właścicieli. Tutaj także wymogiem jest pełnoletność, a dodatkowo           w umowie spółki właściciele zobowiązują się do dążenia do wspólnego celu gospodarczego. Spółki cywilne także mogą skorzystać z prowadzenia uproszczonej księgowości oraz ulg związanych ze składkami ZUS. Ten rodzaj działalności sprawdza się szczególnie w rodzinnych firmach, lub               u niespokrewnionych, ale dobrze znających się osób. W spółce cywilnej każdy z właścicieli zarządza firmą w dokładnie taki sam sposób, przez co odpowiedzialność finansowa rozkłada się na wszystkich właścicieli, a nie tylko na jedną osobę jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. 
Czytany 462 razy