Jakich formalności należy dopilnować podczas zakładania własnej firmy?

Aktualności
W dziale tym publikowane są różne ciekawostki odnośnie dotacji, szkoleń itp. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnościami.

 
czwartek, 18 kwiecień 2019 12:15

Jakich formalności należy dopilnować podczas zakładania własnej firmy?

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Większość formalności związanych z założeniem własnej działalności opiera się  o formularz CEIDG-1. W nim przedsiębiorca jest zobowiązany do wypełnienia wszystkich danych: 

·     Dane firmy
·     Dane osobowe 
·     Wybrana forma opodatkowania 
W przypadku spółki cywilnej, każdy z właścicieli powinien indywidualnie złożyć formularz. Można go złożyć w urzędzie gminy na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wysłanie go drogą elektroniczną przez stronę internetową CEIDG, na której można wypełnić formularz i przesłać go do urzędu. Istotne jest to, że trzeba posiadać podpis elektroniczny. Drugą możliwością jest wydrukowanie ze strony formularza, wypełnienie go i udanie się z nim do urzędu. Trzecią opcją jest pobranie formularza w urzędzie i ręczne wypełnienie druku. Złożenie formularza CEIDG-1               w urzędzie, oznacza zarejestrowanie własnej firmy. W tym momencie pozostaje tylko wypełnienie formalności w Urzędzie Skarbowym i ZUS. We właściwym Urzędzie Skarbowym zarejestrujemy się jako podatnik podatku VAT – aby móc to zrobić, należy wypełnić i złożyć wniosek VAT-R.             W przypadku spółki cywilnej, należy także przypilnować formalności związanych z podatkiem cywilnoprawnym PCC-3. Ta forma działalności zobowiązuje nas do tego, aby w ciągu 14 dniu uiścić opłatę w wysokości 0,5% z całego wkłady firmy. Jeśli chodzi o ZUS, to w momencie gdy złożyliśmy druk CEIDG, możemy wraz z nim złożyć ZUS ZUAlub ZZA – wtedy nie trzeba dopełniać formalności bezpośrednio w ZUS. Jeśli jednak przy składaniu formularza CEIDG nie złożyliśmy druku zgłoszeniowego do ZUS, to należy to uczynić w ciągu 7 dni od dnia założenia firmy. To wszystko – tyle formalności musisz dopilnować aby założyć własną firmę. Prawda, że nie jest to trudne? 
Czytany 457 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 18 kwiecień 2019 12:22